Click to listen highlighted text!

Nova Uredba o Energetski ugrožnom kupcu

Nova Uredba o Energetski ugrožnom kupcu

January 13, 2023 Aktuelno 0

 

Na osnovu člana 10 Zakona o energetici („Službeni glasnik RS“, broj 145 / 14 i 95 / 18 – drugi zakoni i 40 / 2021.), člana 26 Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom („Službeni glasnik RS“, br. 113 / 17, 50 / 18 i 46/21) i člana 3 stav 2 Uredbe o energetski ugroženom kupcu ( Službeni glasnik RS“, 137 / 2022) domaćinstva koja ostvaruju pravo na dečiji dodatak, socijalnu pomoć i uvećani dodatak za tuđu negu i pomoć kao i ostali podnosioci čiji mesečni prihodi ne prelaze minimalne vrednosti propisane iz uredbe o EUK. Od 1. januara 2023. godine mogu podneti Zahtev za umanjenje mesečnog računa električne energije/prirodnog gasa ili toplotne energije na šalterima 7 i 8 Opštinske uprave Vrbas, ulica Maršala Tita 89
Neophodna dokumentacija:

EUK obrazac
Fotokopija lične karte podnosioca zahteva (očitano) i nosioca prava na popust
(ukoliko je na primer otac ponosioc zahteva, a sin nosioc prava na popust, jer prima tudju negu. Potrebna je licna karta od obojice)
Fotokopija rešenja za tuđu negu i pomoć
Fotokopija poslednjeg računa energenta koji je predmet zahteva za energetski ugroženog kupca

Zahtev za energetski ugroženog kupca može se podneti samo po jednom osnovu ili struja, ili gas, ili toplotna energija.
Ukoliko zahtev podnosite u svojstvu lica kome je priznato pravo na uvećanu negu i pomoć drugog lica, EUK formular popunjavate na sledeći način:
Kao podnosilac zahteva navodi se lice na čije ime glasi brojilo, priključak za gas ili toplotnu energiju.
U tabeli u kojoj se navode članovi domaćinstva navodi se samo osoba nosilac prava na uvećani dodatak za negu i pomoć drugog lica, (ukoliko je isto lice vlasnik priključka u koloni „Srodstvo“ upisujete „Podnosilac“ – ukoliko nije, piše se srodstvo u kom su nosilac prava na uvećani dodatak za tuđu negu i vlasnik priključka ). Kao broj članova domaćinstva navodi se broj 1 Delove EUK obrasca koji se odnose na ostale članove domaćinstva, ukupna primanja i površinu stambenog objekta U OVOM SPECIFIČNOM SLUČAJU NIJE POTREBNO POPUNITI. Naglašavamo da se ove instrukcije za popunjavanje EUK obrasca, odnose samo kada se pravo na status energetski ugroženog kupca ostvaruje po osnovu rešenja za uvećan dodatak za tuđu negu i pomoć drugog lica.
U SVIM DRUGIM SITUACIJAMA NEOPHODNO JE EUK OBRAZAC POPUNITI U CELOSTI I POSTUPITI PO INSTRUKCAJMA I PARAMETRIMA KOJI SU NAZNAČENI U OBAVEŠTENJU ZA STICANJE STATUSA ENERGETSKI UGROŽENOG KUPCA, a koji uz EUK obrazac možete preuzeti na ovoj stranici.
Važna napomena: Kada se kao osnov za sticanje statusa energetski ugroženog kupca, koristi rešenje za uvećan dodatak za tuđu negu, umanjenje računa vrši se samo po jednom članu domaćinstva.
Prema članu 16 Uredbe precizirano je da energetski ugrožen kupac stiče pravo na umanjenje mesečne obaveze za određene količine električne energije, prirodnog gasa, toplotne energije u meri:
Za električnu energiju – svi meseci
Za prirodni gas: meseci januar, februar, mart, oktobar i decembar
Za toplotnu energiju za svaki mesec za koji je ispostavljen račun
U okviru EUK formulara neophodno je potpisati i saglasnost za obradu podataka o ličnosti, kako bi se svi relevantni podaci mogli proveriti u cilju donošenja rešenja o energetski ugroženom kupcu.   Click to listen highlighted text! Na osnovu člana 10 Zakona o energetici („Službeni glasnik RS“, broj 145 / 14 i 95 / 18 – drugi zakoni i 40 / 2021.), člana 26 Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom („Službeni glasnik RS“, br. 113 / 17, 50 / 18 i 46/21) i člana 3 stav 2 Uredbe o energetski ugroženom kupcu ( Službeni glasnik RS“, 137 / 2022) domaćinstva koja ostvaruju pravo na dečiji dodatak, socijalnu pomoć i uvećani dodatak za tuđu negu i pomoć kao i ostali podnosioci čiji mesečni prihodi ne prelaze minimalne vrednosti propisane iz uredbe o EUK. Od 1. januara 2023. godine mogu podneti Zahtev za umanjenje mesečnog računa električne energije/prirodnog gasa ili toplotne energije na šalterima 7 i 8 Opštinske uprave Vrbas, ulica Maršala Tita 89 Neophodna dokumentacija: EUK obrazac Fotokopija lične karte podnosioca zahteva (očitano) i nosioca prava na popust (ukoliko je na primer otac ponosioc zahteva, a sin nosioc prava na popust, jer prima tudju negu. Potrebna je licna karta od obojice) Fotokopija rešenja za tuđu negu i pomoć Fotokopija poslednjeg računa energenta koji je predmet zahteva za energetski ugroženog kupca Zahtev za energetski ugroženog kupca može se podneti samo po jednom osnovu ili struja, ili gas, ili toplotna energija. Ukoliko zahtev podnosite u svojstvu lica kome je priznato pravo na uvećanu negu i pomoć drugog lica, EUK formular popunjavate na sledeći način: Kao podnosilac zahteva navodi se lice na čije ime glasi brojilo, priključak za gas ili toplotnu energiju. U tabeli u kojoj se navode članovi domaćinstva navodi se samo osoba nosilac prava na uvećani dodatak za negu i pomoć drugog lica, (ukoliko je isto lice vlasnik priključka u koloni „Srodstvo“ upisujete „Podnosilac“ – ukoliko nije, piše se srodstvo u kom su nosilac prava na uvećani dodatak za tuđu negu i vlasnik priključka ). Kao broj članova domaćinstva navodi se broj 1 Delove EUK obrasca koji se odnose na ostale članove domaćinstva, ukupna primanja i površinu stambenog objekta U OVOM SPECIFIČNOM SLUČAJU NIJE POTREBNO POPUNITI. Naglašavamo da se ove instrukcije za popunjavanje EUK obrasca, odnose samo kada se pravo na status energetski ugroženog kupca ostvaruje po osnovu rešenja za uvećan dodatak za tuđu negu i pomoć drugog lica. U SVIM DRUGIM SITUACIJAMA NEOPHODNO JE EUK OBRAZAC POPUNITI U CELOSTI I POSTUPITI PO INSTRUKCAJMA I PARAMETRIMA KOJI SU NAZNAČENI U OBAVEŠTENJU ZA STICANJE STATUSA ENERGETSKI UGROŽENOG KUPCA, a koji uz EUK obrazac možete preuzeti na ovoj stranici. Važna napomena: Kada se kao osnov za sticanje statusa energetski ugroženog kupca, koristi rešenje za uvećan dodatak za tuđu negu, umanjenje računa vrši se samo po jednom članu domaćinstva. Prema članu 16 Uredbe precizirano je da energetski ugrožen kupac stiče pravo na umanjenje mesečne obaveze za određene količine električne energije, prirodnog gasa, toplotne energije u meri: Za električnu energiju – svi meseci Za prirodni gas: meseci januar, februar, mart, oktobar i decembar Za toplotnu energiju za svaki mesec za koji je ispostavljen račun U okviru EUK formulara neophodno je potpisati i saglasnost za obradu podataka o ličnosti, kako bi se svi relevantni podaci mogli proveriti u cilju donošenja rešenja o energetski ugroženom kupcu.

PREUZMITE EUK OBRAZAC

PREUZMITE EUK OBAVEŠTENJE

Click to listen highlighted text!